Sağlık Sigorta İşlemleri

  • Başvuru esnasında herhangi bir sigortanız yoksa ve 3 ay içerisinde SGK’dan sigorta için talepte bulunacaksanız bu formu doldurunuz. Çıktısını aldığınız formu doldurduktan sonra imzalayınız. (İlgili belgeyi sadece ilk defa ikamet iznine başvuracak kişiler kullanabilir)
  • İlgili belgeyi doldurma konusunda yardım almak için Tıklayınız
  • Sağlık sigortası talep belgesini sadece İlk Başvuru yapacak öğrenciler doldurabilir .Uzatma ve Geçiş Başvurusu yapacak öğrenciler sağlık sigortası talep belgesini dolduramazlar. Uzatma ve Geçiş Başvurusu yapacak öğrenciler evrakları üniversiteye teslim zamanında aşağıda belirtilen Geçerli Sağlık Sigorta Türlerinden birine sahip olmak zorundadırlar.

Geçerli Sağlık sigorta türleri ;

 • Özel sağlık sigortası(Poliçede “İşbu poliçe 06/06/2014 tarih ve 9 sayılı ikamet izni taleplerinde yaptırılacak özel sağlık sigortalarına ilişkin genelgede belirlenen asgari teminat yapısını kapsamaktadır.” ibaresi bulunmalıdır. Lütfen başvuru sırasında sigorta poliçenizin imzalı ve kaşeli/mühürlü aslını ibraz ediniz!
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış e-imzalı/imzalı ve kaşeli/mühürlüprovizyon belgesi (Eğer aktif ikamet izni kartınız ve e-devlet şifreniz var ise linkinden alacağınız belge geçerli olacaktır , linke tıkladıktan sonra sağ üst tarafta yazan“ Barkodlu Belge Oluştur ” a tıklayınız , çıkan barkodlu belgeyi yazdırınız.) (Alınacak provizyon belgesinin öğrenci ikamet iznini üniversitenize teslim edeceğiniz tarihten en fazla 3 gün öncesine ait olması önemlidir , Örneğin evraklarınız 19.02.2021 tarihinde üniversiteye teslim edecek iseniz provizyon belgenizin en erken 16.02.2021 tarihinde alınmış olması gerekmektedir)
 • İkili sosyal güvenlik sözleşmeleri kapsamında Türkiye’de sağlık hizmetlerinden faydalanıldığına dair il sosyal güvenlik birimlerinden alınan e-imzalı/imzalı ve kaşeli/mühürlü belge (Bu belgeler orjinal olmak zorundadır. Fotokopisi kabul edilmez)
 • Sigorta süresi, istenilen ikamet izni süresini kapsamalıdır. (Örnek ; 1 sene özel sigorta yaptıran öğrenciler 1 senelik ikamet izni alabilir)
 • 18 yaşındanküçük veya 65 yaşından büyüklerden geçerli sağlık sigortası şartı aranmaz, ancak halihazırda geçerli sağlık sigortası bulunanların belgelerini ibraz etmesi gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi alabilmeniz için öncelikle aktif ikamet izni kartınız olmalıdır , aktif ikamet izni kartınız var ve e-devlet şifresi almak istiyorsanız tiklayiniz