İkamet izni başvurusu

  • Internet üzerinden https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinden yasal sure içerisinde İkamet İzni Öğrenci Kayıt Formu başvuru formu doldurulduktan sonra çıktısının alınması gerekmektedir.
  • Online başvuru formuna başlamadan önce kullandığını bilgisayarda Biyometrik fotoğrafınızın bir dijital kopyasının olduğundan emin olunuz.
  • Eğer ilk kez ikamet izni başvurusu yapıyorsanız lütfen formu doldurmak için bu video’dan yardım alınız
  • Eğer Uzatma ikamet izni başvurusu yapıyorsanız lütfen formu doldurmak için bu video’dan yardım alınız
  • Eğer öğrenci ikamet izni dışında herhangi bir ikametiniz varsa lütfen “Ikamet izni geçiş başvurusu yapıyorum” seçeneğine tıklayınız.

– Online başvuru formuna ilişkin önemli açıklamalar!

  • Online başvuru formunun 6.sayfasında bulunan İmza – Signature alanını imzalayınız.
  • Bu başvuru formu sonunda alınacak olan randevu bilgilerinde yer alan başvuru formunun üstünde yazan randevu yeri ve saati bilgisini dikkate almayınız . Evraklarınızı Göç idaresine postalamayınız veya teslim etmeyiniz. Göç idaresi tarafından kabul edilmeyecektir. Öğrenci ikamet izni başvurunuzu sadece Öğrenci İsleri Daire Başkanlığına yapabilirsiniz. Göç İdaresi tarafından randevu tarihi ile ilgili gönderilen mailleri dikkate almayınız.
  • İkamet izni başvuru yaparken kalıcı olarak oturduğunuz adresiniz yok ise SAMU Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının adresini kullanabilirsiniz. Üniversitemizin adresi; Gürgenyatak mahallesi Canik/SAMSUN İkamet izni başvurunuz onaylandığında kartınızı SAMU Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından temin edebilirsiniz.

– Online başvuru formunda sigorta eşleşme hatası alıyor iseniz;

  • Bu durumda öncelikli olarak ilgili sigorta şirketinizle iletişim kurarak poliçe numarası/sigorta şirketi ismi/yenileme numarası/ başlangıç- bitiş tarihi bilgilerini temin ederek bu bilgilerle veri girişi yapmanız gerekmektedir . Ayrıca Sigorta poliçesinde yenileme numarası yazmaması halinde yabancı o sigorta şirketinden ilk defa sigorta yaptırmışsa yenileme numarasını 0 olarak ikinci defa yaptırmışsa yenileme numarasını 1 olarak, üçüncü defa yaptırmış ise yenileme numarasını 2 olarak girmelidir. Ayrıca poliçede yer alan harflerle değil sadece sayı ile giriş denenmelidir. Detaylı bilgi için sigorta şirketiniz ile görüşmeniz gerekmektedir*

– Online başvuru formunda pasaport eşleşmeme hatası alıyorum ne yapabilirim?

  • Türkiye’ye giriş yaptığınız pasaport türü bilgisini(Hususi, Umuma mahsus, Diplomatik teyidi sağlanmalı) girmeniz gerekmektedir. Özel bir durumunuz neticesinde edinilen bir pasaport değilse umuma mahsus seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir. Pasaport/seyahat belgesi alanına Türkiye’ye giriş yaptığınız pasaport bilgisini girmeniz gerekmektedir. Ülkemize giriş yapmış olduğunuz pasaportun süresinin sona ermesi veya kaybolması nedeniyle ülkemizden çıkış yapmaksızın yeni bir pasaport temin etmiş olmanız halinde Türkiye’ye en son giriş yaptığınız (Eski, Süresi dolmuş olan ) pasaport bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekmektedir. Geçerlilik tarihine ise yeni pasaportunuza ait bilgiyi yazabilirsiniz.